Jan Vaculik

13. března 2018

Nějak mi nejde pod fousy pořádat demonstrace „proti Babišovi“ či „proti Zemanovi“. Vezmou si to snad dotyční k srdci a půjdou se spláchnout do záchoda? Těžko. Každá demonstrace by měla mít nějaký pozitivní cíl; pozitivní a v zásadě splnitelný. V tom byl i úspěch demonstrace proti Ondráčkovi: šlo opravdu jenom o to, aby Ondráček odstoupil anebo byl odvolán; ne o to, aby se komunisti polepšili.
Proto si myslím, že středeční demonstrace „za svobodu slova“ a „proti Zemanovi“ by si měla vytknout za cíl, aby se Zeman novinářům a médiím omluvil. Není důležité, že on to nejspíš neudělá; důležité je, že je to cíl v zásadě splnitelný, a přitom nikoliv nevýznamný.

5. března 2018

Prof. JUDr. Antonín rytíř Randa, jeden z nejvýznamějších Čechů v dobách c. k. monarchie. Sestavil soubor zákonů z oblasti obchodního práva, za což mu byl udělen rytířský titul. Prý byly geniálně jednoduché, takže většina z nich platí v Rakousku dodnes. Císař František Josef si jej vážil natolik, že když jel na oficiální návštěvu Prahy, jeho vlak zastavil před Randovým domem, od kolejí byl natažen červený koberec a císař šel osobně Antonínu Randovi potřást rukou. – Bývávali Čechové přeslavní rekové, jenomže se o lecčem už ani neví…

2. března 2018

Milión chvilek proti babišoj jsem podepsal, ale … nevím. Demonstrovat proti Babišovi? Ano, ale to nemůže být to hlavní. I kdyby se mu pod okny sešlo milión lidí, on se svého volebního vítězství nevzdá. Lepší by bylo, kdyby se všichni ti, které on odvolává, odmítli nechat odvolat. Kdyby se zabednili v kanceláři, připoutali se ke stolu řetězem. Jak může vláda BEZ DŮVĚRY parlamentu a premiér V DEMISI někoho odvolávat? Copak tady může vládnout nějaký hejhula jenom proto, že ho pověřil prezident? Samozřejmě, že k neposlušnosti by se musela přidat policie. A pokud by se nepřidala, museli bychom se jít před příslušné úřady postavit my, a bránit je vlastním tělem. To by snad mělo smysl. Ale demonstrovat své přesvědčení… jen tak? Na přesvědčení se nám Babiš zvysoka… Takže postavit se třeba kolem Murína, udělat kolem něj hradbu? Někdo říká, že on je to možná taky pěknej syčák, kdo ví. Jenže to je přece jedno. Tady nejde o Murína, ale o princip.

Jestli tady je milión lidí, kteří chtějí udělat něco proti Babišovi, tak teď se asi přiblížil ten pravý čas, abychom zvedli zadky ze židlí. Podepisovat petice je skoro k ničemu. Jde o to, že Babiš, i když je legitimně premiérem (a to těžko někdo může změnit, pokud by nechtěl udělat protiústavní puč), tak má OMEZENÝ mandát a měl by se podle toho chovat.

Pokud připustíme, že vláda bez důvěry může dělat všechno to, co vláda s důvěrou, tak by parlament ztrácel valnou část svého smyslu.

PS: V Rusku je asi 15% lidí, kteří nesouhlasí s Putinem a vyjadřují se k jeho režimu velmi kriticky. Putinův aparát už má zjištěno, že tito lidé, ačkoliv je mezi nimi spousta „vlivných“ intelektuálů, mají ve skutečnosti jen malý vliv, a tak jim dopřává relativní svobody (zcela nesrovnatelné s dobami SSSR) a nechává je být. Proto se obávám, abychom se nestali součástí podobné tolerované skupiny, a přemýšlím nad tím, jak se pohnout k tomu, abychom měli vliv na VĚTŠINU.

BLOG JANA VACULÍKA: http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-vaculik.php

Pro předchozí a následující příspěvky klikněte níže!